Onsdag 5/2 har vi lukket. Vi åbner igen for henvendelse i sekretariatet og på telefonen torsdag 6/2 kl. 12.00
Kurv
0

Sisse Marie Kromann 

Sisse Marie Kromann 

Baggrund:

Jeg er uddannet cand.mag. i Religionshistorie fra Københavns Universitet.

Min store passion er de forskellige religioner i Nærorienten i oldtiden og hellenismen, samt vikingetidens Norden.

Jeg har en bred formidlingsprofil og erfaring.

Jeg har afholdt adskillige foredrag og forelæsninger og har også undervist på gymnasialt niveau. 

Jeg står bag vidensuniverset Kvindernes Religionshistorie. Her formidler jeg viden om kvindehistorie, køn og seksualitet i religionshistorien, på tværs af tid, sted og religion. 
Det gør jeg ved foredrag, konsulentarbejde og på hjemmesiden kvindernesreligionshistorie.dk samt på forskellige Sociale Medier. 

 

Hvor længe har du undervist på Folkeuniversitetet? 

Jeg har undervist på Folkeuniversitetet siden 2015.

 

Hvad er det bedste ved at undervise på Folkeuniversitetet? 

Jeg ser det som et privilegium at kunne undervise på Folkeuniversitetet, da det giver mulighed for at dele min viden med kursister, der har en stor videbegærlighed og livserfaring.

 

Hvilke fag ville du selv følge? 

Jeg bliver hvert semester draget af flere af de udbudte fag, særligt ved de historiske emner. Der er så mange spændende fag og dygtige undervisere på Folkeuniversitetet. 

 

Foto: Camilla Stephan

Henter...

Du besøger vores hjemmeside med Internet Explorer, og derfor vil siden ikke vises korrekt, da browseren er udgået. Vi anbefaler seneste version af Edge, Chrome, Safari eller Firefox.